2018-11-19

2018-11-18

Ogłoszenia niedziela XXXIII zwykła (18.11.2018r)

2018-11-11

Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela XXXII zwykła (11.11.2018r)

2018-11-04

Ogłoszenia Duszpasterskie - Niedziela XXXI zwykła (04.11.2018r)
Copyright © 2018 by Parafia p.w. Św. Maksymiliana Kolbe w Weryni.

Werynia Studia i materiały z dziejów parafii i wsi - promocja książki

Aktualność, 2018-08-11
Przypadająca w bieżącym (2018) roku rocznica powstania parafii, stała się okazją do ponownego spojrzenia na genezę i początki miejscowości oraz przybliżenia pierwszej wzmianki źródłowej o niej, ukazania społeczności wsi w XVII-XVIII w. Zwrócono również uwagę na instytucje życia religijnego: dom i ochronkę służebniczek starowiejskich, parafię podczas jej 40-letnich dziejów, a także ciekawy fenomen, jakim było niewątpliwie czasopismo parafialne „Maksymilian”. Dopełnieniem prezentowanych studiów jest okolicznościowy artykuł ukazujący funkcjonowanie Szkoły Podstawowej im. kpt. Józefa Batorego w Weryni przez 150 lat. Książka powstała pod redakcją ks. Sławomira Zycha. Autorami poszczególnych rozdziałów są: Krzysztof Haptaś, Ewa Kłeczek-Walicka, Wojciech Mroczka, Bartosz Walicki, ks. Wojciech Zygo, Grzegorz Zywer.

Wydanie książki było okazją do spotkania mieszkańców Weryni z jej autorami, które było prowadzone przez Mariana Salwika.  Wiele licznych zdarzeń związanych z powstaniem parafii opisanych w publikacji było przypominanych przez obecnych na spotkaniu mieszkańców i ks. prałata Stanisława Wójcika, pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła. Wydanie książki wsparło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Werynia. Spotkanie ubogacił występem 13-letni flecista Marcin Kosiorowski. A poczęstunek przygotowały panie z KGW i Agnieszka Biestek z uczniami ZSA-E w Weryni.

Powiązana galeria: Promocja książki